Иван Шошков
Живот в дати
За него
Иван Шошков беше надпреварил себе си и времето си. Той носеше дълбоко в себе си нещо силно индивидуално, един странен начин на виждане, един особено силен усет за колорит, композиция и сюжетност. В неговия колорит и в сюжетите му лежи неговата най-голяма сила. Той избираше близки нему битови сюжети, които описваше с непосредствена простота и дори първичност, на която може да му се завиди. Въпреки силния декоративен елемент в тях, те бяха разбираеми и за селските хора и се налагаха със своята искреност.
Никола Танев, София, февруари, 1958 г.
в. „Троянски глас”, № 47, 02. 12. 1970.
Иван Шошков остави очарователно наследство от български по дух картини, които му отреждат лично място между национално значимите ни художници.
Кирил Кръстев,
в. „Троянски глас”, № 22, 02.06. 1971.
Голям, от първа величина художник…
Не случайно избрах Анри Русо, французина, като тема на моята сказка в Троян. Говорейки ви за него и за неговият живот, аз имам пред вид един наш, един голям, от първа величина художник, отскоро покойник – ваш съгражданин и гордост ваша. И в скоро време, когато се види събрано цялото му творчество и бъде показано, той ще бъде и гордост за нашата страна и пред чуждия свят… Иван Шошков е художник от същата величина, живял при почти същите трагични условия, ако не и по-лоши, непризнат не, но неразбран в родния си град и не с по-големи успехи до първата му изложба в София преди три години, когато обърна внимание на известни художествени среди.
Иван Шошков умира млад, сам в една софийска болница, в мизерия, но неговото изкуство само няколко години след смъртта му ще заеме едно от най-първите места в българската живопис.
Никола Танев,
в. „Троянски глас”, № 52, 24. 12. 1969.
Неговата творческа работа е иманярство. Цял живот той търси омайното биле, ключа на деветте врати, за да се опие от съкровището, от рудника за жизнената изява. Той е един художник на народния бит… Той обича простите, груби, но честни жители на низините и полето, той люби балканците и каменарите, успял е да изхвърли от душата си салонната гордост на „призвания от Бога”, да остави в градската квартира дипломата си и, навлякъл груба синя дреха, той е с тях – на нивата, в гората, по пазари, на тлъки, на раздумка край селския кладенец, по сватби и погребения – навсякъде и в делник, и в празник, в радост и в скръб, въплътен в тях, техен равен. Така художникът Иван Шошков намерил ключа на деветте врати – народния бит и ни го пресъздава в поетични образи правдиво, дълбоко реално. Един художник със самокритичност и чувство за мярка.
Сашо Настев
в. „Заря”, 21.ІV.1943.
От него
Картини от Иван Шошков
Публикации от Иван Шошков
ХУДОЖНИКЪТ МЕЖДУ НАРОДА
Стара истина е, че писатели, поети и философи подкърмят своите мисли с народни изкази и мъдрости. Често пъти от устата на простите хорица се чуват изрази като от големи мъдреци.
В махала Белиш, Троянско, рисувах пейзаж с жена, която цепи дърва. Разговарях отвреме-навреме със селянката. Тя ми казваше: „Майка, аз не разбирам от картини… Само иконите на манастира съм гледала…” Вдигна брадвата и с всичките си сили удари в цепеното дърво. После добави: „Картината трябва да грее като жълтица…” Трепнах. Думите на селянката като острие на брадва се врязаха в паметта ми. От живота е извлякла тя чувството за това „греене като жълтица”! Тя ми каза още, че за нея „добър е само човек, който се труди”.
Картините на Майстора не греят ли като жълтица? Майсторът е разбрал най-добре дейното състояние на „греенето”. Той го е разбрал от яркото слънце, под което е наблюдавал първобагрените, греещи селянка от Кюстендилско. Под лъчепада на слънцето плодната земя, житата, овощията, копачките, орачите, жътварките и косачите, вършитбата и беритбата на царевица – и всички хора, свързани с тоя труд, и всичко, свързано с живота, обгърнато от любящия поглед на художника, ще добие дейност в неговата творба и ще изрази стремежите и радостите на народа. Младежките кооперативни групи, селските вечеринки и забави, читалищното дело и всички нови културни прояви са благодатен материал.
ИВАН ШОШКОВ
в. „Заря”
ЗА ЖИВОПИСТА – И ЗА ИЗЛОЖБАТА НА БОЧО ДОНЕВ
…Съществуват главно три типа художници – първи тип, които стоят пред сюжета и робски се мъчат (друго не могат – освен да се мъчат) да го изпишат. Техните „постижения” може да ги постигне всеки гражданин, без да има дарба, при едно систематично усърдие и желание за това. Това са маниаци, които не си дават сметка, че фотографическият апарат отдавна ги е конкурирал.
…Към втория тип спадат тези, които свободно, творчески възприемат природата. Тук историята познава гениални творци и значителни школи, като класицизъм, романтизъм, импресионизъм, новореализъм и пр. Те използват най-здравите елементи от сюжета.
Третият тип са тези, които независимо от природата, създават отличително личен свят – крайно синтетичен. Към тях спадат художници като Ботичели, Тинторето, Микеланджело, цялата живопис и скулптура на източните народи, а отчасти – Рубенс, Рембранд, Дюрер, Гоя, Домие и др.
Нашият съгражданин Бочо Донев, в тази си изложба изявява отношение на далеч надскочил първия тип майстори. Той не се мъчи робски над сюжета, защото го владее и свободно го използва, композирайки най-важните и характерни елементи, в тяхната обща, реална цялост. За сюжети са му послужвали отличителни за стопанството в троянско кътчета.
… Техническата работа на Донев е на съвременно култивиращ се живописец. Той поставя боята пластично, като формите на предметите са подчертавани с опростена графична линия. Багрите отмерени в хармонична звучност, не крещят и не са сурови. Линиите, точките и чертиците в хармония с багрената и тонова звучност определят съвременната пластичност и стилност – а от пластичността, съчетана с търсената идея се съди за художественото качество на картината.
… Живописецът с тази си изложба бележи значителен напредък в собственото си развитие. Показана в София, изложбата ще мине между хубавите. За Троян тя е рядко културно тържество.
Ванко Удренски (Иван ШОШКОВ)
в. „Подем” (Троян),
№ 37, 20 окт. 1941.
Галерия