Художникът, роден за разбойник
Когато искаме да си спомним за важни исторически събития, винаги рискуваме да влезем в рутината и клишетата. Затова и всяка възможност да се излезе извън матрицата е добре дошла за институция като музея, която има професионално задължение да прави това.
Избрахме да си спомним за героичните боеве при Дойран преди 100 г., когато дядовците ни от 34-ти пехотен Троянски полк самоотвержено защитават Родината, чрез представянето на една прелюбопитна личност – Христо Гетов Оббов от град Плевен, и чрез войнишкото изкуство, или както ще го нарекат англичаните – “окопно изкуство”.
Човекът, когото представяме в нашата камерна изложба, има живот, какъвто и холивудски сценарист не би могъл да опише. Македонски четник, участник в Македоно-одринското опълчение, в три войни, със седем ордена за храброст. Земеделец по убеждения, който след 9 септември 1944 г. бил заместник-кмет на Плевен. Спречкал се с комунистите, които го изпратили на лагер. Адвокат, графолог, вещо лице в съда, приближен на Александър Стамболийски и Никола Петков. Убивал, пленявал, рисувал, любил, дипломатствал, емигрантствал, живял, работил и учил 20 години във Франция. В дружески отношения с известни български интелектуалци като Константин Константинов, Николай Райнов, Константин Щъркелов, Чудомир, Николай Лилиев.
По време на Първата световна война Христо Оббов служи в 4-ти пехотен Плевенски полк, който е в състава на Девета Плевенска пехотна дивизия и заедно с нашия полк участва в паметните исторически събития, за които говорим днес.
В изложбата са представени снимки и предмети от архива на семейство Оббови. Сред тях могат да се видят: образец на свидетелство, което се издавало за направените откупки от благотворителна изложба – художественото му оформление е направено от Христо Гетов Оббов; ордени за заслуги, включително и от турска страна; фотоапарат със стъклени плаки, с който са направени част от снимките, показани в изложбата; оригинални рисунки на художника Николай Райнов, които в последствие са отпечатани на пощенски картички и продавани с благотворителна цел; сувенири, направени от боеприпаси.
Специални гости на нашата изложба бяха Симеон и Невена Оббови.