Магичният Северозапад - керамика от Берковския край
През топлия и слънчев месец юли в Музея на занаятите грейна пъстра палитра от керамични изделия и тъкани. С изложбата „Магичният Северозапад – керамика от Берковския край” ни гостува Музеен комплекс Берковица.
В малкото планинско градче, сгушено в полите на Западна Стара планина, освен с грънчарство мъжете се занимавали с дърводобив и дървообработване. Тук развитие получили и други занаяти – бубарство, бакърджийство, златарство, коларо-железарство. Разцветът на грънчарството бил през XIX и началото на XX век. Броят на грънчарските работилници бил между 50–60. Типичните за берковското грънчарство форми от трапезната керамика и предмети за бита били стомната, паницата, гърнето, ръкатката, вазата. Занаятът се е практикувал от мъжете в семейството. Бащата или най-старият брат бил майстор точар и пещар.
Изложбата представи както някои технологични тайни на берковските майстори, като изработване на големи съдове и т. нар. „дяволска кана”, така и целия колорит на украсата на съдовете – жълти и зелени, със семпла ангобна украса, с орнаменти от стилизирани растителни и геометрични мотиви.
Изложбата се откри на 14 юли 2016 г. в централната сграда на Музея на занаятите. В своите думи при откриването директорът на Музея на занаятите Елеонора Авджиева припомни част от великолепното слово на мъдреца Йордан Радичков: „В небето над селцата на българския Северозапад преминава големият Аристотелов път за прелет на птиците. Уморени кацат ятата в топлиците за почивка и да си набавят храна. Добре дошли на българска земя! Тя е малка по територия, но сърцето на българина е голямо и в него винаги има място за изпратения от Бога човек. Или за щъркел…”.
Иво Пешков, директор на Музеен комплекс – Берковица, отдели специално внимание и изказа благодарност на троянския грънчар Николай Йовков, който бе инициатор и посредник между двете институции за организирането на тази изложба. Благодарение на неговата работа и усилия троянци се запознаха с интересна част от художественото наследство на Берковския край.