Нощ в Музея 2021 г.
НОЩ В МУЗЕЯ НА ЗАНАЯТИТЕ – 2022
На 14 април (събота) от 15 – 22 часа предстои да се случи поредната „Нощ в музея”.
Програмата включва:
15:00 часа – Демонстрация на грънчарско колело на открито под чардака на конака/рисуване на керамични чинийки в централната сграда
17:00 часа – Откриване на изложбата „Съхранихме и предаваме на бъдещето. Дарители и дарения.” – централна сграда
18:30 часа – Откриване на фотографска изложба “Магическата светлина” по проект “Светлина и култ” на фотографа Красимир Андонов в галерия „Серякова къща”
20:00 часа – „Споделено пътуване по гръцкото море и музеи” – разказва любителят на приключения Павлин Стойнов
21:00 часа – Представяне на обновената платформа „Добавена реалност”
За всички прояви входът е свободен.
Кратък анонс за проявите:
Дарителството е един от най-важните фактори за обогатяването на музейните фондове, за съхраняването и опазването на ценно културно наследство. Хората, които даряват, разпознават музея като място, на което техните лични вещи и спомени ще бъдат запазени, изследвани, популяризирани.
Изложбата „Съхранихме и предаваме на бъдещето. Дарители и дарения” включва движими културни ценности от фондовете на музея, придобити през последните 13 години. Сред най-ценните образци са крондир с пластична украса, гаваз за ракия, медник, свързан с историята на 34-ти пехотен Троянски полк. В изложбата са представени даренията на майсторите Николай Йовков, Веселин Стоянов, Ценка Николова, Мариана Личева, Неда Личева, Яна Данчева, Веска Колева, както и на художниците Енчо Ганковски, Милко Тодоров, Владимир Киров, Елга Дренска и др.
Място е отделено на по-големите дарителски жестове на Христо Йовчевски, д-р Виолета Койновска, Милко Мичев, братята Борис и Димитър Маринови, Елисавета Марковска, семейство Русеви.
Фотографска изложба “Магическата светлина” е четири годишен проект на екипа на “Светлина и култ”, който представя фотографиране на фото луминисценцията на пещерните минерали. Проектът е публикуван в “National geographic” България в броя от месец юни 2021 г. Фотографиите показват магическата светлина на пещерните минерали, заснети в пещерите на България. В процеса на работа разработихме метод на снимане, чрез който в един кадър може да се види фотолуминесценцията на образуванията, заедно с други, които не притежават тези способности. С този метод може в един и същи кадър да се видят и двата вида образувания, както и заобикалящата среда на фосфоресциращите калцитни образувания, показвайки красотата на пещерния свят и скритата “магическа светлина”.
“Светлина и култ” е проект на фотографа, кинооператор и преподавател в НАТФИЗ Красимир Андонов, в който се снимат различни фотографски и документални проекти. В основния екип участват Алекс Самунджи, фотограф и оператор, и Огнян Стоянов, изкуствовед и спелеолог. Началото е поставено от Красимир Андонов с неговите фотографии на тракийски светилища, които са публикувани в National geographic България през 2013 г. в броя от месец юни.
Платформата „Добавена реалност”, съществува в Музея на занаятите от 2013 г. Тя включва видеоматериали, които са запечатали технологичните процеси на създаване на отделни занаятчийски предмети. Чрез тях се дообогатява представата на музейната публика за процеса на производство на всеки предмет.
В настоящия момент екипът на Музея на занаятите по изготвено от него задание надгражда платформата като включва анимирани рисунки на художника Петър Хаджиев от култовата му книга „Грънчарството в Троянско”, издадена през 1956 г.
Нов момент в музейния разказ е появата на нов персонаж – куклата Неда, чието изображение в близост до генерирания QR код ще подканва посетителя да го разчете чрез мобилно устройство.
Накрая изкушеният от пътешествия и приключения наш съгражданин Павлин Стойнов ще сподели своите впечатления от едно пътуване по гръцкото море и някои гръцки музеи. Очаквайте увлекателен разказ за пътешествие с яхта под платна, започнало на 8 октомври 2017 г. от пристанището на остров Корфу. Презентацията включва панорамни снимки на островите и бреговете на Гърция в Йонийско море, на остров Крит в Средиземно море и част от островите на Егейско море. Наред с морските пейзажи има снимки от музея на древният град Пилос, родно място на цар Нестор, герой на Омировата поема Илиада, от историческият музей на гр. Ханя и от древният град-дворец Кносос на митичният цар Минос, един музей на открито в околностите на гр. Ираклион на о. Крит. Впечатляващ е живият град-музей на о. Монемвасия, една все още обитаема преживелица от рицарските времена на кръстоносните походи. Гърците ценят, експонират и упорито поддържат движимите и недвижими паметници на античната и средновековната история на земите си, които им носят огромни приходи от туризъм. Накрая можем да видим снимки от селищата по островите между Пелопонес и Атика и краят на това пътуване, на 21 октомври в лиманът на гр. Атина.