Медникарството в Троянския край
Изложбата „Медникарството в Троянския край” беше представена пред гостите и жителите на гр. Троян на 12 декември 2018 г. като част от честванията, посветени на професионалния празник на занаятчиите – св. Спиридон.
Развитието на медникарството в Троян поставя града, редом с Елена, Калофер, Лом, Плевен, Чирпан, Берковица, сред центровете, които, макар и да нямат богат износ на метални произведения, задоволяват достатъчно добре местните нужди. Медникарският еснаф в Троян работи по своя кондика от 1850 г.
Медникарите изработват над 30 вида съдове, предназначени за домашна употреба (синии, сахани, тасове, тави, тенджери, чашки, джезвета, гюмове, ибрици и др.), и съдове за нуждите на църквата (купи за нафора, менчета за светена вода, свещници и др.). Тяхно дело са и бояджийските казани и казаните за варене на ракия. Увеличеното изваряване на сливова ракия специализира част от майсторите в изработването на казани. През 40-те години на ХІХ в. глинените казани изцяло са заменени с медни.
Музеят на занаятите притежава богата колекция от медни съдове. Те са обособени в старо медникарство, с изделия, изработени до края на XIX в., и медни съдове, създадени през XX в. Изложбата проследява развитието на занаята в Троянския край – как е протичал изпитът за майсторско свидетелство, предпочитаните украси и форми от медникарите, организацията и атмосферата на старата бакърджийска работилница, панаирите, на които се е продавала стоката, мястото на медните съдове в делника и празника на балканджията. Специално внимание е отделено на специфичната терминология, свързана със занаята. Тя е представена като речник, в който се изяснява значението на думи като гал, лочка, чибур, гюрук, тесия, кютюк и пр.
Най-старият експонат в изложбата е сахан от 1731 г., а сред по-старите образци е и съд с гравирана украса от 1851 г. Медникарството на XX в. е представено чрез работата на изявените троянски медникари Найден и Димитър Тотеви, Тотю Тотев, Павли Бакърджиев, Христо Мондешки, Тодор Босев.
Важна част от изложбата са и старите фотографии, запечатали лицата на троянските бакърджии Христо Таслаков, Ангел Бакърджи, Лалю Петров, Геро Бакърджи. Благодарение на възрожденските снимки в изложбата са представени ученици от с. Орешак и от мах. Баба Стана с медни съдове в ръце. Тези съдове децата получавали като награда за отличен успех на празника на светите братя Кирил и Методий (11 май). Издирването на снимките и съхраняването на информацията за тази местна традиция е дело на учителката Стела Маринова.
Изложбата „Медникарството в Троянския край” се реализира с финансовата подкрепа на Министерството на културата.