От златните им ръце
За празника на св. Спиридон, 12 декември 2017 г., регионален исторически музей – Шумен гостува на Музея на занаятите с изложбата „От златните им ръце” – колекция филигран.
В своите пътеписи Евлия Челеби описва Шумен като процъфтяващ град с десет махали, две хиляди къщи, триста дюкяна. В началото на XVIII в. Шумен е голямо занаятчийско и търговско средище. Наред с Чипровци, Тетевен, Велико Търново, Враца, Видин градът е един от най-старите златарски центрове от епохата на Българското възраждане. Известни златари били дядо Герчо Куюмджията, Агоп хаджи Зарукян, Байо Николов.
Филигранът е висша форма на златарските умения. Най-скъпите и красиви предмети са украсявани или изцяло изработвани с филигран. Майсторите златари познават и използват два вида филигран, лентов и сукан, като превес взема суканият. В комбинация с гранулация и цветна подложка от ръцете на майстора излизат уникални художествени произведения.
Независимо от сложната и трудоемка работа, народните майстори са оставили своя отпечатък във всяка една област на живота. Срещаме филиграна в уютните домове, в църковните храмове, по празничните костюми.
Познат от древността, накитът никога не представа да бъде стремеж и потреба. Българката украсява облеклото си с него, а чудодейната му сила пази от зли сили и лоши очи, носи здраве и благополучие.
Медальони и огърлици, гривни – отворени и затворени, пръстени – столоват и паралия, пафти, колани, красиви църковни предмети, поръчани от щедри дарители. Това са само част от великолепните изделия на майсторите от Шуменския край.
Сред впечатляващите образци в изложбата са също: украшение на мъжки кордон, верижка за джобен часовник, цигаре, лъжичници и кандила, медальон, донесен от Божи Гроб, сватбени колани, ползвани от турски семейства.