Изложба на археологически находки
На 3 март 2018 г. в централната сграда на Музея на занаятите се откри изложба на археологически ценности от Троянския край. Сред тях са бронзови и сребърни накити от с. Лешница, копие на златен нагръдник и гривни от с. Голяма Желязна, сребърен луноподобен накит от с. Орешак, бронзови накити от колекцията на читалището в с. Дебнево.
Бронзови и сребърни накити от с. Лешница. Находката се състои от цялостно запазен нагръден накит от 18 листовидни висулки с врязана геометрична украса, сребърни обеци, бронзова игла за коса, коланна апликация и 12 бронзови гривни. В нея се включват и шест медни монети от ІV век и железен връх от стрела. Находката се отнася към втората половина на ІV в. и начало на V в.
Сребърен луноподобен накит от с. Орешак. През 1985/1986 г. специалисти от Музея на занаятите извършват археологически разкопки на 23 надгробни могили в землището на с. Орешак – мах. Коевци. Могилите образуват некропол, издигнат по билата на склоновете, които се спускат към десния бряга на р. Осъм. В могила номер 2 са открити пет лунули от тънка сребърна тенекия – вероятно част от огърлица. На едната от лунулите е запазена уховидна халка за закачване. Могилата се отнася към IV-V в. пр. Хр.
Копия на златни накити от с. Голяма Желязна. През 1940 г. в с. Голяма Желязна – в долината на р. Топля, при копаене на основи за къща е разрушена надгробна могила. В гроба са открити златни накити – нагръдник и две гривни. Гривните са отворен тип, изработени от усукана четириръба златна тел с конусовидни топчета в краищата. Нагръдникът е с ромбоидна форма, изработен от тънка златна пластинка с пластична украса от точки по краищата и в средата. Могилата е датирана в V-IV в. пр. Хр.