Стъклени спомени – малки истории за участието на троянци в Голямата война
Всяка година по случай празника на град Троян – 14 октомври (Петковден), Музеят на занаятите подготвя изложба по конкретна тематика, свързана с историята или културното наследство на Троянския край. През 2015 г. нямаше как да подминем темата за Първата световна война, още повече, че троянци имат своето запомнящо се участие в Дойранската епопея (1917-1918).
Изложбата, озаглавена “Стъклени спомени – малки истории за участието на троянци в Голямата война”, бе провокирана от една история за унищожаване на стъклени плаки, на които са запечатани важни моменти от историята на световното събитие. Случката ни наведе на мисълта за преходността на историческата памет, при това за нещо случило се само преди век и намерило отзвук на няколко континента.
Опитахме се да представим една по-различна гледна точка към войната чрез личните преживявания на участниците, отразени в спомени, съчинени песни, съхранени снимки, помнещи се и до днес истории.
Изложбата имаше условно няколко нива, от които можеше да се научи както за хронологията на бойните действия, така и да се почувства личното усещане за войната. Експонирани бяха материали, донесени от фронта (остатъци от боеприпаси, занаятчийски творби, изработени от войниците, ордени и медали), реплика на военна униформа, оръжие и военно снаряжение на войник, участвал във войната.
Както всяка изложба на историческа тема, така и тази припомни за позабравени личности и събития. Специално място беше отделено на полк. Васил Таслаков – един от забравените троянски герои. В началото на Първата световна война той вече е полковник и става командир на 35-ти пехотен Врачански полк, от втора бригада на 6-та Бдинска дивизия. С полка си през 1915 г. успешно воюва срещу сърбите. Нанася им поражения при Тимок, Зайчар, връх Алия, село Планиница, връх Дел. Пленява две батареи. В критичния момент на боя при село Ези бей на 7.09.1916 г. по своя инициатива прегражда с телата на врачани пътя на руснаците и румънците към Добрич. В паметта на своите съвременници ще остане като голям родолюбец и почтен човек. Село Бахаркьой, което се числи към общината Колобър, Силистренско, е преименувано в село Полковник Таслаково. В градовете Враца и Добрич има улици, които носят неговото име. Непознат остава обаче за своите съграждани в Троян.
В изложбата бяха показани много оригинални снимки от личния архив на Христо Данов от село Добродан, както и разказани от него истории като тази.
Свое присъствие в изложбата имаха и част от оцелелите стъклени плаки, съхранявани във Военния географски център в Троян, както и: войнишки орден (кръст) „За храброст” IV степен, Батембергова княжеска емисия 1880 г.; войнишки орден „За храброст” IV степен, Фердинандова царска емисия 1915 и 1917 г., медали, раздавани на офицерите, подофицерите и войниците от 9-та пехотна Плевенска дивизия, български военни знаци като плакетна значка „Спомен за освобождението на Македония – 1915-1916” и възпоменателен знак „За загинали и ранени във войната” от личната колекция на капитан Дочо Николов. При подготовката на изложбата беше проучена историята на знамето на 34-ти Троянски полк и представена по подходящ начин.
Изложбата бе и отражение на няколкомесечното сътрудничество между Музея на занаятите и Национално дружество „Традиция” – регионален клон „34-ти пехотен Троянски полк” Априлци – Троян, както и на личната съпричастност на наследници на участници в Първата световна война от Троянския край. Експозицията стана възможна и благодарение на финансова подкрепа от Община Троян, от г-н Христо Йовчевски, собственик на „Рико стил” ЕООД – Троян, и на сътрудничеството с колегите от къща музей „Гео Милев” – Стара Загора.